•  

          Dlaczego warto czytać dzieciom..?

            "Bez względu na to ile masz zajęć najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, obok okazywania mu miłości przez przytulanie jest codzienne, głośne czytanie oraz  ograniczenie telewizji"
          (Jim Trelease)

           

          Wprowadzenie

            W dzisiejszych czasach, czasach nieustannego pośpiechu rodzice pochłonięci pracą zawodową  mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci, mniej z nimi rozmawiają i mało czytają. Często kontakt z „ żywym słowem”, a także rozmowa z najbliższymi  zastępowana jest przez telewizję i komputer, w których zamiast języka dominującą rolę odgrywa obraz, a nie język. Niekontrolowany dostęp dzieci do korzystania z mediów wizualnych niesie za sobą negatywne skutki: powoduje wady wzroku, brak umiejętności językowych, nieumiejętność myślenia, zanik wyobraźni, trudności z koncentracją, niecierpliwość, osłabienie wrażliwości, ograniczenie kontaktów z członkami rodziny i rówieśnikami, obniżenie umiejętności społecznych.

               W artykule tym chce podkreślić, iż wczesny kontakt dziecka z książką jest szczególnie cennym okresem, ponieważ czytanie ma znaczący  wpływ na  rozwój mowy, usprawnia pamięć, a także kształtuje wrażliwość moralną małego odbiorcy. Wczesne kontakty dziecka z literaturą stanowią  również gwarancję  prawidłowego rozwoju. Są dla niego źródłem wiedzy o otaczającym świecie.

           

          Kilka słów o zaletach  głośnego czytania dzieciom w wieku przedszkolnym

           

             Wiek przedszkolny to szczególny okres budowania u dzieci trwałych nawyków, kształtowania   procesów uczuciowych i umysłowych. Czas ten rodzice i nauczyciele mogą poświęcić zarówno  na organizowanie wspólnych zabaw jak i, na czytanie bajek, baśni, opowiadań. Czytanie na głos dziecku wpływa  na rozwój jego mózgu oraz wpływa na tworzenie trwałych skojarzeń czytania z poczuciem bezpieczeństwa, więzi, przyjemności.

              Przeprowadzone badania pokazują, że czytanie dzieciom przez rodziców na głos:

          • zaspokaja ich potrzeby w sferze emocjonalnej;
          • tworzy silną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem;
          • wpływa na poczucie własnej wartości;
          • wzbogaca słownik dziecka;
          • rozwija wyobraźnię;
          • uczy myślenia: logicznego, przyczynowo- skutkowego, krytycznego i refleksyjnego;
          • poszerza wiedzę ogólną i rozwija zainteresowania;
          • rozwija zainteresowanie czytaniem.
          Drogi rodzicu pamiętaj, że...
          czyli dlaczego rodzice powinni czytać swoim dzieciom ?

                Każde  dziecko będące w wieku przedszkolnym potrzebuje czasu, miłości i poświęcania mu przez Was uwagi. W  związku z dynamicznymi zmianami zachodzącymi w tym okresie potrzebuje także stymulacji umysłu, którą można osiągnąć właśnie poprzez głośne czytanie.

               Każdy z Was  powinien pamiętać o tym,  że czytając dziecku książkę ofiaruje mu największy dar- swój czas, uwagę, zaangażowanie oraz entuzjazm. Dziecku, któremu codziennie będziemy czytać poczuje się ważne i kochane. Wzrośnie także  poczucie jego wartości.  W przypadku gdy nie znajdujemy czasu dla dziecka, gdy większość czasu poświęcimy pracy zawodowej narażamy dziecko na brak więzi, której brak jest gwarancją  problemów  w życiu dorosłym. Jak Państwo widzą istnieje wiele zalet wspólnego głośnego czytania z dzieckiem.

          Idąc dalej, często zadają sobie Państwo pytanie dlaczego jedne dzieci idąc do szkoły są przygotowane do nauki, a drugie nie?. Otóż prócz przedszkola do którego uczęszcza Wasze dziecko to właśnie Wy w dużej mierze jesteście za to odpowiedzialni. Część  rodziców skupia się na uczeniu dziecka sprawnego posługiwania się językiem, dużo do niego mówi, zachęca do wspólnych rozmów, głośno mu czyta. Rodzice którzy nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, nie czytają mu, przyczyniają się do nieprawidłowego rozwoju języka i mowy. Powinni Państwo zatem zrozumieć, że to właśnie dom powinien stanowić dla dziecka najbogatsze środowisko językowe. Część z Was uważa jednak, że to właśnie nauczyciele powinni zajmować się edukacją, w tym edukacją językową. Jednak nauczyciel nie jest w stanie nadrobić zaległości wyniesionych z domu. Przy dużej liczbie dzieci ma na to zbyt mało czasu, a więc jego pomoc może być tylko częściowa. Dlatego pierwszymi najważniejszymi nauczycielami języka są rodzice.

          Tak jak wspomniałam w niektórych przypadkach często jest nadrobić pewne zaniedbania jednak dużo łatwiej jest nie dopuszczenie do ich powstawania. Wystarczy tylko, że będą Państwo dużo rozmawiali ze swoim dziećmi i poświęcali czas na wspólne czytanie. My jako nauczyciele  zobowiązani jesteśmy  do przypominania Wam o tej potrzebie. Wspólnie podjęte przez nas działania w tej kwestii stanowią dla dziecka dobry start na dalszych szczeblach edukacji. Codzienne czytanie pozwala na ćwiczenie pamięci, przygotowuje  do zdobycia umiejętności samodzielnego czytania i pisania. Podsumowując: Powyższe umiejętności odgrywają kluczową rolę, a w przyszłości mogą przyczynić się do osiągnięcia przez Wasze dziecko sukcesu.

          Co powinniśmy czytać przedszkolakom?

          Czytając dzieciom zawsze zarówno nauczyciele jak i rodzice powinni pamiętać o odpowiednim doborze książek, opowiadań, bajek, baśni. Przedszkolaków z pewnością zainteresują niezbyt długie utwory, pochodzące z różnych dziedzin. Należy jednak pamiętać  by ich treść nie była zbyt skomplikowana i powinna mieć najwyżej kliku bohaterów.  Często czytane dzieciom przez nas utwory nie są adekwatne do ich wieku wówczas nadmiar treści powoduje u nich znudzenie i niechęć do czytania. Dlatego powinniśmy wybierać odpowiednie pozycje książek, opowiadań. Dobrze dobrana literatura dziecięca wywołuje u dziecka zaciekawienie i chęci utrwalania jej treści.  Wartościowa i piękna książka to taka, która uczy najmłodszych jak odróżniać dobro od zła. Zawiera odpowiednie wzorce zachowań i postaw, które przedstawiają takie cechy jak: przyjaźń, odwaga, tolerancja.

          Książki, bajki , opowiadania, których często głównymi bohaterami są  misie inne zwierzęta pokazują najważniejsze wartości, które towarzyszą nam w życiu. Zazwyczaj przedstawiają ciekawe przygody, dlatego stanowią lektury warte polecenia.


          Jak i kiedy czytać dziecku?
          Najlepiej uczynić z czytania  pewnego rodzaju rodzinny rytuał. Można czytać przed pójściem spać. Dzieci często z niecierpliwością oczekują momentu, kiedy mama czy tato rozpocznie wieczorne czytanie.  Podczas czytania rodzic może wcielić się w rolę bohatera - zmieniać  intonację. W ten sposób pokazuje dziecku, czy bohater jest dobry czy zły, wesoły czy smutny.

            O czytaniu warto także pamiętać podczas spaceru, przed drzemką w ciągu dnia, ale także w sytuacjach, które wymagają dłuższego oczekiwania n kolejka do lekarza. Najważniejsze jest jednak to, aby czytanie kojarzyło się dziecku z czymś przyjemnym.  Są dzieci, dla których wspólne czytanie to ogromna radość, inne trzeba zachęcać, by je polubiło. Dlatego nie należy przesadzać z ilością czytanego tekstu. Zarówno rodzic jak i dziecko nie mogą poczuć się znużeni.

           

            Czytanie na dywanie ma na celu między innymi zapoznanie naszych milusińskich – przedszkolaków z bajkami, baśniami, opowiadaniami. Ma przyzwyczaić ich do czytania i rozwijania zainteresowania czytelnictwem, dostarczyć nowych przeżyć i wrażeń