• Głównym celem zajęć jest zapewnienie każdemu dziecku warunków dla jego wszechstronnego i harmonijnego rozwoju oraz kształtowanie różnych umiejętności, sprawności, postaw i nawyków, a także:

          • Stymulowanie aktywności dzieci, poprzez wzmacnianie poczucia własnej wartości;

          • Wszechstronny rozwój osobowości dziecka;

          • Poznanie cech i charakteru wybranych polskich tańców narodowych;

          • Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym;

          Dla dzieci taniec jest naturalną swobodą ruchów. Objawia się on tym, że chętnie skaczą, kołyszą się, obracają się, mimo, że tego nikt ich nie uczył. Każde dziecko ten sam ruch wykonuje w inny sposób, tak jak go czuje i tak jak potrafi, gdyż obdarzone jest bogata wyobraźnią ruchową. Dziecko od najwcześniejszych lat odczuwa potrzebę ruchu. Wyraża się to między innymi w jego dążeniu do tańca. Muzyka dodaje specjalnego wyrazu ruchom dziecka. Poruszając się zgodnie z nakazami muzyki uczeń odczuwa ją bardziej aktywnie, łatwiej rozumie jej charakter. Taniec jest jednym ze sposobów przeżywania i przekazywania emocji, formą fizycznego i duchowego wyżycia, sposobem zabaw i odprężenia. Umożliwia on regenerację sił fizycznych, psychicznych oraz podniesienie sprawności ruchowej. Wspólnym celem zabaw i tańców przy muzyce jest rozwijanie w dzieciach poczucia kolektywizmu oraz zwiększeni karności i odpowiedzialności. Dzięki pracy zespołowej rozwijają się indywidualne zdolności każdego dziecka. Zajęcia tego rodzaju pozwalają ujawnić inicjatywę, aktywność i samodzielność uczniów. Konieczność zapamiętania poszczególnych zmian zachodzących w układach tanecznych zmusza do uwagi, szybkiej orientacji, decyzji, uczy przestrzegać ładu i porządku, podporządkowywać się umownym przepisom, wyrabia pozytywne cechy charakteru kształci wrażliwość estetyczną.

          Kontakt dziecka ze sztuką zapobiega monotonii procesu edukacyjnego, uatrakcyjnia zajęcia w szkole. Nie powinien się on ograniczać do oglądania przedstawień tanecznych, ale do tworzenia takich sytuacji, kiedy dziecku daje się szansę bycia odtwórcą określonej roli (bycia tancerzem) lub też jej twórcą.

          Takie możliwości daje właśnie prowadzone w szkole kółko taneczne. Nie pozwala ono pozostać biernym, wymaga i wyzwala aktywność. Jest ona naturalna szczególnie dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Dlatego zorganizowałam kółko taneczne - w związku z tym, że zawsze interesowałam się tańcami różnego typu - postanowiłam w czasie wolnym stworzyć i poprowadzić dziecięcy zespół taneczny, który pozwoli grupie dzieci rozwinąć swoje zainteresowania tańcem, oraz podniesie poziom jakości pracy szkoły w tym zakresie. Zespół prowadzę w szkole od sześciu lat. Do tej pory na zajęciach dzieci tańczyły zumbę. W tym roku szkolnym opracowałam program innowacyjny, mający na celu wprowadzenie elementów tańca ludowego. Dzięki zabawowej formie tych tańców przybliżę dzieciom polską tradycję. Dzięki zajęciom Ci nieśmiali, zahamowani będą mieli okazję do zaprezentowania się przed publicznością, nabrania pewności siebie, zdobycia wiary we własne siły. Natomiast dzieci zdolne, pewne siebie będą rozwijać swoje zdolności i zainteresowania tańcem.

           

           

          Taniec dworski - Dance with the dreams